Офіційний сайт Степанівської селищної територіальної громади
Сумська область, Сумський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Порядок спадкування земельного паю

Дата: 02.11.2020 15:31
Кількість переглядів: 4230

Ажіотаж із відкриттям ринку землі актуалізувало велику кількість питань, пов’язаних з володінням чи переданням права володіння землею. Зокрема щодо спадкування земельного паю. Отримавши земельну ділянку у спадок, громадяни нашої країни, а особливо сільські жителі, стикаються з проблемою: як вступити у спадок на землю? Для цього необхідно визначити, що являє собою спадок. Це коли від померлої людини його власність переходить до спадкоємців. Щоб розібратися з проблемою, як оформити пай на землю у спадок, потрібно розбиратися в різних видах земель. Земля в сільській місцевості ділиться на дві категорії: земельний пай (земля сільгосппризначення) і земельна ділянка в прив'язці до дому.

Що таке земельний пай?

Земельний кодекс досі не містить чіткого визначення поняття «земельний пай». Проте виходячи із положень ст. 25, це земельна частка, виділена при приватизації державних та комунальних сільськогосподарських підприємств (всім відомих колгоспів), а також при приватизації інших комунальних закладів, в т.ч. освіти та культури. 

Розмір земельних паїв для кожного конкретного підприємства обчислювався індивідуально приблизно за такою формулою: від загального розміру земельних угідь, які належали, наприклад, колгоспу, віднімалась площа землі, яку було вирішено все ж залишити у власності держави. А площу земель, передану під приватизацію, ділили на кількість працівників та пенсіонерів цього колгоспу. 

Ось чому земельні паї не мають встановленого розміру, адже чим більше земель було у конкретному колгоспі, тим більші паї.

Земля ділилася на всіх членів порівну, з видачею сертифікату на земельний пай. При цьому сертифікат тільки свідчив про права на землю, із зазначенням розміру в гектарах, але без можливості дізнатися конкретну адресу земельної ділянки. Тому, після виділення землі, власник сертифіката міг отримати держакт на право власності на землю. Таким чином, зазначений сертифікат, згідно з пунктом 17 Перехідних положень Земельного кодексу, є дійсним до моменту виділення земельної ділянки в натурі. Далі – документом, що підтверджує право на земельну ділянку, є акт на право власності на землю.  З 2013 року процедура змінилася, і замість державного акту стали видавати виписку з державного реєстру про право власності. У порівнянні з землею біля свого будинку, головна відмінність полягає в тому, що до прийняття закону про ринок землі, земельний пай неможливо продати або подарувати, але при цьому можна передавати у спадок і здавати в оренду.

Слід зазначити, що далеко не всі власники земельних паїв знали вищезазначений ланцюг дій щодо повної приватизації землі. Що може призвести до певних проблем при спадкуванні.

Якщо Ви знаєте, що являєтесь спадкоємцем земельного паю, передусім слід оцінити, в якому стані знаходяться папери на нього.

Процес оформлення земельного паю, що дістався в спадок

Спадкування права власності на землю, в т.ч. сільськогосподарського призначення, відбувається ідентично до спадкування права власності на інше рухоме або нерухоме майно. Земельну ділянку можна передати шляхом заповіту, а якщо заповіту немає, то нащадки вступають у спадщину за законом, відповідно до черговості, встановленої Цивільним кодексом. 

Для цього вони мають подати нотаріусу наступні документи:

  • свідоцтво про смерть спадкодавця;
  • документ щодо останнього місця проживання спадкодавця;
  • документи, які підтверджують, що земельна ділянка справді належала спадкодавцеві (акт про право власності на землю і витяг із земельного кадастру);
  • документ про оцінку земельної ділянки для спадщини (нормативна грошова оцінка землі), і витяг з поземельної книги
  • свої особисті документи (паспорт та ід. код спадкоємця).

Якщо з документами все в порядку, нотаріус проводить реєстрацію з внесенням до реєстру і видачею виписки. На цьому реєстрація закінчується, і ви стаєте повноцінним власником успадкованої ділянки

 

Підготувала начальник відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги та роботи з її надавачами Сумського місцевого центру з надання БВПД Олена Ярем

 

Проблеми при оформленні спадщини на земельну ділянку

 

Нагадаємо, що для оформлення землі у спадок насамперед потрібно вступити в спадок, тобто за останнім місцем проживання померлого протягом 6-ти місяців після смерті потрібно подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. У разі пропуску цього терміну доведеться подавати позов до суду і надавати вагомі аргументи про неможливість вступити в спадок протягом 6 місяців від смерті спадкодавця. Якщо термін пропущено, і спадкоємці не звернулися до суду, або ж суд не задовольнив вимогу про продовження строку для прийняття спадщини, то така спадщина в судовому порядку переходить у володіння місцевої влади. Тому не зволікайте з походом до нотаріуса на останній момент.

Також хотілось би наголосити, що спадкову справу може вести лише один нотаріус/нотаріальна контора. Тож при неузгодженості дій спадкоємців, спадкова справа буде відкрита тим нотаріусом, до якого першого звернулись.

Зазначимо:

  • Пай – це умовний розмір земельної ділянки. Проте ч. 5 ст. 25 Земельного кодексу передбачає безумовне право на виділення в натурі - на місцевості конкретної ділянки.
  • Документом, що підтверджує право на пай та його виділення у натурі, є сертифікат.
  • Зазначений сертифікат, згідно з пунктом 17 Перехідних положень Земельного кодексу, є дійсним до моменту виділення земельної ділянки в натурі. Далі – документом, що підтверджує право на земельну ділянку, є акт на право власності на землю.

Але далеко не всі власники земельних паїв знали вищезазначений ланцюг дій щодо повної приватизації землі. Що може призвести до певних проблем при спадкуванні. Саме тому визначимо основні моменти спадкування, якщо з документами не все гаразд.

Як успадкувати земельну ділянку при втраті державного акта

Перш за все, потрібно в друкованих ЗМІ подати оголошення про втрату цього документа. Оскільки державні акти з 2013 року не видаються, то далі потрібно буде звернутися в ЦНАП, щоб отримати виписку з ДЗК. Якщо є копія акта, то її обов'язково потрібно докласти до документів. Якщо ж немає навіть копії, то доведеться попередньо звернутися в управління Держгеокадастра для отримання копії з архіву. Потім, маючи на руках кадастровий номер, витяг з державного земельного кадастру (ДЗК) і копію втраченого державного акта, реєстратором робиться внесення до реєстру з отриманням витягу.

Як бути, якщо немає кадастрового номера?

В такому випадку неможливо отримати виписку з ДЗК. Для присвоєння кадастрового номера потрібно звернутися в сертифіковану організацію, що має в своєму штаті інженера - землевпорядника, і укласти договір на надання відповідних послуг. Організація виготовить технічну документацію на землю. На підставі цієї документації територіальним управлінням Держгеокадастра присвоюється кадастровий номер.

Важливою особливістю є той факт, що всі документи будуть оформлені не на спадкоємця, а на померлого, після чого знову-таки потрібно йти до нотаріуса, щоб оформити спадщину на земельну ділянку.

Що робити, якщо сертифікат на землю загублений, або його взагалі не було

Часто буває, що людина була внесена в держакт на право колективної власності, але чомусь не змогла отримати сертифікат. В такому випадку, щоб отримати земельний пай у спадок, доведеться визнавати право власності на земельну ділянку за допомогою суду. Відповідачами виступають районна державна адміністрація (РДА), органи місцевого самоврядування, і колишні власники - колгоспи і радгоспи. Головним критерієм для прийняття потрібного рішення є членство громадянина в колгоспі або радгоспі на момент реєстрації держакту на право колективної власності на землю, оскільки разом з державним актом затверджувався список громадян-пайовиків. До моменту, поки суд не винесе рішення і не з'явиться правонаступник, земельною ділянкою розпоряджатиметься РДА (якщо земля за межами населеного пункту) або сільрада, якщо земля в його межах.

Якщо ж сертифікат був виданий, але його втратили, то процедура спрощується: слід звернутися із заявою в РДА для отримання з архіву копії документа. Опублікувати в пресі оголошення про втрату сертифіката, і додати копію вирізки з газети до заяви.

Як успадкувати неприватизовану ділянку в дачному кооперативі

Питання, пов'язані з дачними земельними ділянками, регламентовані статтею 35 Земельного кодексу. Зокрема, вказується, що для приватизації садівничої ділянки (не більше 12 соток) не потрібно згоди інших членів кооперативу. Спочатку земля виділяється для дачного кооперативу, і тільки потім всі члени товариства мають право приватизувати свою землю, якщо її розмір не перевищує 0,12 га. Якщо ж приватизація не здійснилася, і член кооперативу помер, то у голови дачного кооперативу потрібно отримати довідку про те, що пайовий внесок за ділянку виплачений повністю. Довідка разом з свідоцтвом про смерть, документом, що підтверджує родинні зв'язки з померлим, подається нотаріусу для видачі свідоцтва про спадщину на ділянку.

Що ж стосується ситуацій, коли земля є приватизованою, і попередній власник повністю її оформив в установленому порядку, то в такому випадку успадкування максимально спрощено: зібрали документи - не пізніше шести місяців прийшли до нотаріуса - по закінченню шестимісячного терміну прийшли до нотаріуса повторно - отримали документи на своє ім'я - повноцінно розпоряджатися землею.

Як ви переконалися, іноді оформлення земельного паю у спадок може виявитися не дуже простою процедурою, з безліччю підводних каменів. Але, знаючи алгоритм дій, і витративши певний час, ви досягнете своєї мети і станете повноправним спадкоємцем.

 

Підготувала начальник відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги та роботи з її надавачами Сумського місцевого центру з надання БВПД Олена Ярем

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь