КЛІЩОВИЙ ЕНЦЕФАЛІТ – ТИХА НЕБЕЗПЕКА ДЛЯ ЛЮДИНИ!
Україна належить до регіонів, де поширені кліщі, які здатні передавати низку небезпечних захворювань. Хоча сам собою укус кліща не несе безпосередньої загрози, він може переносити інфекції, серед яких кліщовий енцефаліт є одним з найсерйознішої загрози для людини.
Кліщовий енцефаліт — це вірусне інфекційне захворювання, яке передається людині переважно через укус інфікованого кліща. але також може передаватися через сире молоко тварин уражених даним вірусом. Збудником є вірус кліщового енцефаліту, захворювання уражає центральну нервову систему (головний і спинний мозок) і може мати серйозні наслідки. У 10–30% випадків хвороба може залишити неврологічні ускладнення, іноді довічні.
Кліщі активні по всій Україні, але в деяких областях ризик зараження енцефалітом або бореліозом значно вищий. До зон підвищеного ризику щодо кліщового енцефаліту в Україні належать Західні та Північні області (Закарпаття, Львівська, Івано-Франківська, Сумська, Чернігівська).
Що робити, якщо вкусив кліщ?
-
Не панікувати та не намагатися насильно витягувати кліща.
-
Кліща витягують перпендикулярно шкірі, схопивши ближче до хоботка.
-
Якщо хоботок залишився в шкірі, його дістають стерильною голкою.
-
Обробляють місце укусу антисептиками.
-
Слідкують за станом здоров'я протягом 2-3 тижнів після укусу.
-
Звертаються до лікаря, якщо помітили незвичні симптоми.
-
Можна здати кліща на аналіз в лабораторіях ЦКПХ МОЗ.
У більшості заражених вірусом кліщового енцефаліту інфекція проходить безсимптомно. У пацієнтів із ознаками захворювання перші симптоми проявляються переважно на 7-14 день після укусу кліща. Зазвичай хвороба проходить у дві фази:
1. Перша фаза (інкубація – 7-14 днів):
-
Гострий початок
-
Лихоманка
-
Головний біль
-
Втома, нудота
-
Болі в м’язах
2. Друга фаза (ураження нервової системи):
-
Менінгіт (запалення мозкових оболонок)
-
Енцефаліт (запалення мозку)
-
Паралічі, порушення координації
-
Судоми
Поставити діагноз може лише лікар на основі ознак та симптомів хвороби, історії подорожей і можливого контакту з кліщами, лабораторного дослідження крові або спинномозкової рідини.
До профілактика кліщового енцефаліту належить по можливості захищатися від укусів кліщів, тобто вдягатися в спеціальний одяг, використовувати репеленти; не вживати сире молоко, якщо є підозра на інфікованість тварини. А також в Україні є доступна вакцинація.
Будьте обережні, бережіть своє зд