Офіційний сайт Степанівської селищної територіальної громади
Сумська область, Сумський район
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Як зареєструвати право власності на земельну ділянку, утворену за рахунок земельного паю

Дата: 21.09.2020 12:24
Кількість переглядів: 446

Одним з найпоширеніших питань, з якими звертаються до Сумського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги є оформлення земельної ділянки (паю). Особливо ця проблема стала актуальною після набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» від від 10.07.2018 р. № 2498-VIII, яким внесено зміни до Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».

Важливим нововведенням стало те, що у разі, якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки. Така земля переходить у комунальну власність територіальної громади. Тобто, якщо у особи є земельна ділянка(пай) на яку вона отримувала Державний акт про право власності на землю (рожевого кольору – видавалися з 1991 до 2003 року), або Державний акт про право власності на земельну ділянку (зеленого кольору – видавалися з 2002 до 2008 року) або Державний акт на право власності на земельну ділянку (блакитного кольору – видавалися з 2009 по 2012 рік) , то такій особі необхідно провести реєстрації такої ділянки (паю).

Розглянемо покроково, які дії необхідно вчинити громадянину України, якщо його право власності на земельну ділянку (пай) не зареєстровано, але є державний акт про право власності на землю (земельну ділянку).

Ситуація 1. У вас є Державний акт про право власності на землю (рожевого кольору – видавалися з 1991 до 2003 року), в якому відсутній кадастровий номер земельної ділянки.

По-перше, необхідно звернутися або до державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» або до іншого суб’єкта господарювання, що має в своєму складі сертифікованих інженерів-землевпорядників, укласти з ними договір на розроблення та виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Після отримання такої документації необхідно зареєструвати земельну ділянку в Державному земельному кадастрі , де їй буде присвоєно кадастровий номеру. По завершенню такої реєстрації видається Витяг про земельну ділянку з Державного земельного кадастру.

Наступним кроком є реєстрація права на земельну ділянку в реєстрі прав на нерухоме майно. Для цього необхідно звернутися до місцевого ЦНАПу чи нотаріуса.

При зверненні до місцевого ЦНАПу чи нотаріуса, необхідно підготувати наступний пакет документів:

 • витяг з Державного земельного кадастру;
 • копію та оригінал паспорту заявника;
 • копію та оригінал ідентифікаційного номеру;
 • підтвердження оплати адміністративного збору (реквізити на оплату потрібно взяти в місцевому цнапі або у нотаріуса) (адміністративний збір становить 0,1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, станом на 2020 р. - це 210 грн.);
 • оригінал Державного акту про право власності на земельну ділянку ;
 • довіреність, якщо документи подаються представником (нотаріально засвідчена, якщо від фізичної особи);
 • оригінал та копію паспорту, ідентифікаційного номеру представника, якщо документи подаються представником.

Держреєстратор у ЦНАПі або нотаріус роздруковує бланк заяви, яка підписується заявником на місці.

Останнім кроком є отримання на руки у місцевому ЦНАПі або у нотаріуса Витягу про реєстрацію права власності на земельну ділянку з реєстру прав на нерухоме майно у паперовому вигляді. Також можна отримати такий витяг самостійно в електронному вигляді за допомогою електронного ключа в формі інформаційної довідки через Кабінет електронних сервісів Мінюсту..

Ситуація 2. У вас є Державний акт про право власності на землю Державний акт про право власності на земельну ділянку (зеленого кольору – видавалися з 2002 до 2008 року) або Державний акт на право власності на земельну ділянку (блакитного кольору – видавалися з 2009 по 2012 рік.

Наявність зазначених актів у особи свідчить про те, що земельній ділянці (паю) вже присвоєний кадастровий номер та внесений до Державного земельного кадастру. Тому дії по реєстрації права власності на земельну ділянку (пай) спрощуються, в порівнянні з попередньою ситуацією.

Так, першим кроком буде звернення до місцевого ЦНАПу або нотаріуса для реєстрації права власності в державному реєстрі прав на нерухоме майно, підготувавши наступний пакет документів:

 • копію та оригінал паспорту заявника;
 • копію та оригінал ідентифікаційного номеру;
 • підтвердження оплати адміністративного збору (реквізити на оплату потрібно взяти в місцевому цнапі або у нотаріуса) (адміністративний збір становить 0,1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, станом на 2020 р. - це 210 грн.);
 • оригінал Державного акту про право власності на землю ;
 • довіреність, якщо документи подаються представником (нотаріально засвідчена, якщо від фізичної особи);
 • оригінал та копію паспорту, ідентифікаційного номеру представника, якщо документи подаються представником.

Заява про реєстрацію пишеться безпосередньо в місцевому ЦНАПі або у нотаріуса, там же можна отримати Витяг про реєстрацію права власності на земельну ділянку з реєстру прав на нерухоме майно у паперовому вигляді або самостійно отримати такий витяг в електронному вигляді в формі інформаційної довідки через Кабінет електронних сервісів Мінюсту.

Іноді виникають ситуації, коли у особи відсутній будь-який державний акт на землю, але особі виділялася земельна ділянка (пай), яку вона так і недооформила.

Ситуація 3. У особи відсутній будь-який державний акт про право власності на земельну ділянку (пай), але така земельна ділянка виділялась згідно зі «Схемою поділу земель колективної власності на земельні частки (паї)» та протоколом розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у 90-х роках і у особи є Витяги з таких протоколів. При цьому відомо розташування земельної ділянки, наявне викопіювання плану поділу (якщо немає, то потрібно його зробити та роздрукувати з сайту Публічної кадастрової карти самостійно) та ця ділянка досі не зайнята (оформлена) іншими особами, то власнику потрібно вчинити наступні дії.

По – перше, щоб пересвідчитися, чи не оформлена дана земельна ділянка на інших осіб, потрібно звернутися до виконавчого комітету місцевої ради з заявою про надання інформації щодо наявності/відсутності власників цієї земельної ділянки.

У випадку позитивної відповіді (відсутність реєстрації нових власників) потрібно звернутися до державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» або до іншого суб’єкта господарювання, що має в своєму складі сертифікованих інженерів-землевпорядників, укласти з ними договір на розроблення та виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Другим кроком буде реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі з присвоєнням їй кадастрового номеру, і отримати Витяг про земельну ділянку з Державного земельного кадастру.

Потім, з метою державної реєстрації прав власності на земельну ділянку звернутися до місцевого ЦНАПу або нотаріуса (по аналогії з ситуацією 1 та 2).

І, як і в попередніх випадках необхідно отримати Витяг з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію права власності на земельну ділянку або інформаційну довідку через електронні сервіси Міністерства юстиції України.

Підсумовуючи вищевикладене, слід зазначити, що кожен громадянин повинен сам подбати про свої права завчасно, щоб в подальшому не виникало ситуації, що призведе до втрати свого права на земельну ділянку (пай). Для цього, юристи Сумського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги рекомендують кожному уважно переглянути свої документи, які посвідчують право власності на земельну ділянку (пай), і у випадку виникнення ситуацій, що описані вище – завершити реєстрацію свого права власності. Земля – це наше багатство!

Нагадуємо, якщо у вас виникли питання щодо отримання безоплатної вторинної правової допомоги Ви можете звернутися до нашого Місцевого центру за телефоном  (066) 77 13 261, (098) 38 06 938 з понеділка по п’ятницю з 8-00 до 17-00

 

Начальник відділу правопросвітництва

та надання безоплатної вторинної

правової допомоги Сумського

місцевого центру з надання БВПД                                        Ю. ІВАНЕНКО


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь