Порядок отримання житла у тимчасове користування внутрішньо переміщеними особами

Дата: 14.09.2020 15:56

З 2017 року всі внутрішньо переміщені особи, а також особи, які подали заяву на отримання довідки ВПО, отримали право на безоплатну вторинну правову допомогу.

Серед найпоширеніших питань, з якими внутрішньо переміщені особи звертаються по правову допомогу, – вирішення спорів у сфері цивільного законодавства, а також з питань їх соціального забезпечення, сімейного, адміністративного, спадкового та трудового права.

Зокрема, поширеними є питання щодо права ВПО, які не мають або втратили житло, на отримання житлового приміщення із фондів житла для тимчасового проживання

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 582 «Про затвердження Порядку формування фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб і Порядку надання в тимчасове користування житлових приміщень з фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб» передбачено можливість забезпечення ВПО житловим приміщенням із відповідних фондів, які формуються органами місцевого самоврядування (військово-цивільними адміністраціями) шляхом:

• Будівництва нового житла;
  • Реконструкції наявних будинків і гуртожитків, а також переобладнання нежитлових приміщень на житлові;
  • Передачі житла в комунальну або державну власність;
  • Придбання житла;
  • Капітального ремонту об’єктів житлового фонду, зокрема об’єктів соціального призначення.

На реалізацію програми надання ВПО житла у тимчасове користування Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України надає субвенцію місцевим бюджетам на придбання такого житла. Постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 2017 р. № 769 «Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо підтримки територій, що зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту на сході України» передбачено співфінансування – 30% з місцевого бюджету та 70% із державного бюджету – на будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт житла для надання у тимчасове користування ВПО.

Перелік необхідних документів для взяття на облік

1. Заява про взяття на облік ВПО, які потребують надання житлового приміщення для тимчасового проживання із фонду житла для тимчасового проживання ВПО;
  2. Копії документів, які посвідчують особу та підтверджують громадянство України (документи, що посвідчують особу представника та копія довіреності);
  3. Копія довідки ВПО та членів сім’ї;
  4. Акт обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири);
  5. Копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, які підтверджують родинні відносини заявника та всіх членів його сім’ї (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, посвідчення опікуна або піклувальника);
  6. Довідки про доходи заявника та всіх членів його сім’ї за попередні 6 місяців;
  7. Копія реєстраційного номера облікової картки платника податків;
  8. Копії документів, що підтверджують підстави пріоритетності в наданні ВПО житлових приміщень із фондів житла для тимчасового проживання ВПО.

Який порядок отримання житла у тимчасове користування

Тимчасове житло надається ВПО та членам їхніх сімей за місцем фактичного проживання/ перебування у межах території, де вони фактично перебувають на обліку як ВПО на строк до одного року з можливістю продовження на наступний рік у разі відсутності змін у їхньому статусі та якщо вони не набули іншого місця проживання.

Етап 1

Для отримання тимчасового житла ВПО має стати на облік громадян, які потребують надання житлового приміщення із фондів житла для тимчасового проживання.

Для цього слід звернутися до:

• Органів місцевого самоврядування у межах території, де особа зареєстрована як ВПО, а в разі їх відсутності - відповідної військово-цивільної адміністрації; або
  • Центру надання адміністративних послуг.

Етап 2

Прийняття органом місцевого самоврядування  рішення про взяття на облік ВПО / відмову про взяття на такий облік, після чого поштовим відправленням надсилається повідомлення із зазначенням дати взяття на облік, дати і номера рішення або підстави для відмови у взятті на облік.

Особа, якій було відмовлено у взятті на облік, вправі звернутися до адміністративного суду. Для цього потрібно спочатку отримати письмову відмову від органу, який відмовив у взятті на облік. Потім звернутися з позовною заявою до адміністративного суду з оскарженням дій органу.

Етап 3

Після надходження до фондів житла для тимчасового проживання ВПО житлових приміщень орган місцевого самоврядування вирішує питання про надання житла ВПО та здійснює його розподіл за бальною системою оцінювання потреби у житлі ВПО, що стоять на обліку (пункт 25 Порядку).

Пріоритетність надання тимчасового житла визначається за кількістю балів, а саме за системою пріоритетних та загальних критеріїв. У разі рівної кількості балів пріоритет надається раніше зареєстрованим ВПО.

Етап 4

Підставою для вселення ВПО до тимчасового житла є ордер на вселення у житлове приміщення, що видається на ім’я ВПО, та договір користування, який укладається між органом місцевого самоврядування та ВПО.

Етап 5

Підставами для дострокового припинення договору тимчасовим житлом є:

• Отримання у користування або придбання іншого житла;
  • Скасування дії довідки про взяття на облік ВПО;
  • Подання завідомо недостовірних відомостей, що стали підставою для надання ВПО тимчасового житла;
  • Приведення житлового приміщення у непридатний для використання стан;
  • Систематичне порушення правил користування житловим приміщенням;
  • Порушення умов договору користування житлом;
  • Інші підстави, встановлені законом.